Na czym polega terapia?
7 czerwca 2019Joga w moim domowym zoo.
18 czerwca 2019Wysokie temperatury sprzyjają przegrzewaniu się lub odwadnianiu psów, często powodują one również udary cieplne. Na te zjawiska najbardziej narażone są psy pracujące, rasy brachycefaliczne – krótko-czaszkowe ( buldogi, mopsy, pekińczyki, shih – tzu, boksery), szczeniaki, psy starsze i suki w ciąży.
Zadbajmy upalnym latem bardziej niż na co dzień o samopoczucie i zdrowie naszych pupili.
Jak pies chłodzi swój organizm?
Ludzie chłodzą się pocąc całą powierzchnią ciała. Gruczoły potowe u psa natomiast znajdują się pomiędzy palcami w łapach, a podstawową formą oddawania nadmiary ciepła przez parowanie jest ziajanie czyli dyszenie. Przy bardzo wysokich temperaturach odprowadzanie zwiększonej ilości ciepła z organizmu przez dobrze unaczynione uszy, dyszenie- ziajanie i łapy nie zawsze jest wystarczające co prowadzi czasami do przegrzania organizmu a także udaru.
Kilka podstawowych porad na psie upalne dni :
– Stały dostęp do wody.
Musimy uważać, aby nie odwodnić organizmu psa. Zwierzęta mogą potrzebować znacznie więcej wody przy wysokich temperaturach. Często sprawdzajmy czy w misce jest woda, czy przypadkiem się nie wylała trącona łapą.
– Spacery w upał
Pamiętajmy aby zabierać na spacer naszego pupila wcześnie rano i wieczorem, a w południe tylko na chwile aby załatwił swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne. Nie forsujmy psa bieganiem za piłeczką, lub wycieczka rowerową itp. Zostawmy mu wolną łapę i niech sam zdecyduje jaki ruch jest mu potrzebny w te dni. Jeśli pies lubi poszukajmy mu w okolicy akwenu wodnego. Moje psy lubią, chcą pływać i dlatego uwielbiają wszelkie wyprawy nad wodę. Dla niektórych psiaków, które nawet nie wiedzą, że umieją pływać samo zamoczenie brzucha i chlapanie łapą w wodę jest super zabawą i fajnym sposobem na ochłodę. W trakcie spacerów pamiętajmy o nagrzanym asfalcie. Dotknijmy dłonią chodnika jeżeli przez 5 sekund przytrzymamy i parzy, wybierzmy alternatywę spaceru po trawie. Jeżeli już musimy wyprowadzać psa w kagańcu, to nie zakładajmy mu weterynaryjnego, ciasno okalającego kufę. Stosujmy w takich wypadkach kaganiec fizjologiczny. Na spacer koniecznie w czasie gorących dni zabierajmy ze sobą butelkę wody dla siebie, a dla psa miseczkę z której też się napije.
-Pomoc w warunkach domowych
Zimny mokry ręcznik , który rozłożymy na kafelkach ulży psu w nagrzanych czterech ścianach. To bardzo dobra alternatywa dla maty chłodzącej która jest już ogólnie dostępna i bardzo popularna. Często nasz pupil zostaje sam w domu gdy wychodzimy na kilka godzin do pracy, pozwólmy mu wtedy przebywać na otwartej przestrzeni z zacienionymi oknami roletami lub zasłona, aby promienie słoneczne nie działały zbyt mocno. Pamiętajmy o wodzie w kilku miskach i miejscach.
-Nie zostawiaj psa w samochodzie
Wnętrze auta nagrzewa się bardzo szybko, nawet jeżeli uchylimy okna, staniemy w półcieniu i zostawimy pupila na krótko temperatura w przez nie długi czas może dojść do 60 stopni co prowadzi do udaru cieplnego, a nasz samochód może stać się śmiertelną pułapką. Gdy zobaczymy innego psa zamkniętego przez nieodpowiedzialnego właściciela w samochodzie dzwonimy natychmiast na numer alarmowy 112
-Zabiegi pielęgnacyjne na lato
Nie strzyżemy psów na krótko, zwłaszcza tych z gęstą sierścią. Puchata sierść jest doskonałym izolatorem przed gorącem i upałem. Pamiętajmy o dokładnym wyczesaniu psiaka w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym, pozbywając się martwego podszerstka. Pies bez niego mniej się grzeje, a pielęgnowana nawet gęsta sierść doskonale izoluje go od wysokich temperatur. W wypadku psów bezwłosych (chiński grzywacz, nagi pies peruwiański itp.) chronimy skórę zwierzaka przed promieniowaniem UV i poparzeniem słonecznym. Te rasy koniecznie wyprowadzajmy w zacienione miejsca, a najlepiej przed i po zachodzie słońca.
OBIAWY UDARU CIEPLNEGO:
1. Nasilone ziajanie psa
2. Szybki i płytki oddech ( normalna ilość to 10 na minutę u dużych psów i 30 u małych)
3. Szare, blade, sine błony śluzowe a jednocześnie suche i lepkie (zdrowe błony śluzowe są w kolorze różowym, a zaniepokoić powinny nas suche wargi, nos i język)
4. Szybsza akcja serca (prawidłowe tętno u psów dużych to: 70-100, średnich 80-130, małych 90-160) tętno mierzymy na wewnętrznej stronie uda, uciskamy tętnicę udową wyczuwając tętno palcem wskazującym)
5. Hipertermia- temperatura powyżej 41 oC ( u psa w stanie spoczynku, zdrowego, temperatura mierzona odbytniczo wynosi 38-39 oC )
6. Utrata przytomności, drgawki, śpiączka
Pamiętajmy, aby szybko udzielić psu pierwszej pomocy zawożąc go do lecznicy weterynaryjnej, bowiem może dojść do pełnej niewydolności oddechowo – naczyniowej a w późniejszym etapie do obrzęku płuc i śmierci.
Naszym zadaniem w upalne dni jest zapewnienie psu realnych i podstawowych warunków do lepszego funkcjonowania robiąc to myślmy niejako za niego. Dostosujmy funkcjonowanie pupila w wysokich temperaturach przez pryzmat rasy, tuszy, stanu zdrowia, wieku, długości, gęstości a także koloru sierści i według takich przykładowych kryteriów oceniajmy psią odporność na upał. Zadbajmy koniecznie o nasze psy, ale pomóżmy także innym psom i ich opiekunom, nie świadomym i nie mającym wiedzy lub także doświadczenia, mówiąc im bezpośrednio i otwarcie jak poprawić komfort i jakość życia psa w upalne gorące dni.